Katarzyna Dudziak

ĆWICZENIA LEKSYKALNE

W obecnej sytuacji, związanej z epidemią, nauczyciele, uczniowie i rodzice starają się stawić czoła nagłej potrzebie zdalnego nauczania. Pokażę tutaj, jak uczyć się języka angielskiego, by nauka sprawiała wam przyjemność.

Na początek – jak uczyć się słówek?

Aby skutecznie nauczyć się słówek musimy zaangażować jak największą liczbę zmysłów jednocześnie.

Ucząc się nowego słowa, patrzmy na nie (wzrok), powtórzmy je kilka razy na głos (słuch), napiszmy je kilka razy, narysujmy (wzrok i dotyk). Możemy nawet wykorzystać zmysł smaku i węchu (serio). Jedząc truskawkę, powiedzmy kilka razy strawberry, a smak i zapach truskawki pomogą nam w zapamiętaniu jej angielskiej nazwy.

Słówek najlepiej uczyć się w kontekście. Układajmy z nimi proste zdania, dialogi. Łatwiej nam zapamiętać słówko „fluffy” (włochaty, puszysty) w zdaniu „My cat is fluffy”, niż samo słówko bez kontekstu. Układajmy zdania dziwne, zabawne albo takie, które dotyczą nas, które angażują nasze emocje.

Fiszki. Nie musimy kupować gotowych fiszek, nie potrzebujemy ich. Stwórzmy nasze własne. Sam proces tworzenia fiszek sprawi, że zapamiętamy nowe słówka „mimochodem”. Jeśli na naszej fiszce znajdzie się obrazek, który na dodatek pokolorujemy, to tym lepiej, angażujemy zmysły, które pomagają nam zapamiętać nowe słówko.

Stara metoda prowadzenia słowniczka w zeszycie też się sprawdza i to bardzo dobrze. Jako, że w obecnych czasach notatki robimy rzadziej niż kiedyś, to wymagają one większego zaangażowania naszego mózgu, co wpływa na pamięć. Jeśli zapiszemy coś samodzielnie, to zwyczajnie łatwiej to zapamiętamy.

W zapamiętywaniu słówek naszym sprzymierzeńcem jest wyobraźnia. Gdy chcemy zapamiętać nowe słówko, zastanówmy się z czym nam się ono kojarzy.

Przykład moich uczniów – słówko sledge /sledӡ/ (sanki, sanie) skojarzyło im się ze słowem „śledź”. Poprosiłam uczniów, aby zamknęli oczy, wyobrazili sobie mroźną zimę, i sanki, którymi jadą przez zaśnieżone drogi, a do sanek zaprzężony jest…. no właśnie śledź. Na kolejnej lekcji wszyscy wiedzieli, że sledge to sanki bo przecież śledź ciągnie sanki. Im dziwniejsze skojarzenie tym lepiej.

Nowoczesne technologie znacznie ułatwiają nam naukę słówek. Dostępnych jest mnóstwo aplikacji, których dużą zaletą jest możliwość nauki słów z wymową i w kontekście. Dużo z nich jest w formie interaktywnych gier, quizów, co czyni naszą naukę przyjemną.

Podaję kilka z nich:

babbel

duoilingo

quizlet

memrise

Świetnym narzędziem dla ósmoklasistów, którzy chcą powtórzyć słówka przed egzaminem jest platforma engly, na której jest mnóstwo ćwiczeń leksykalnych, podzielonych na 15 tematów egzaminacyjnych.

Dla młodszych uczniów polecam stronę anglomaniacy, gdzie można ćwiczyć słówka w formie memory, krzyżówek, quizów, obrazkowych słowniczków.

Kolejna strona, gdzie młodsi uczniowie mogą ćwiczyć słówka w przyjemnej formie gier, to babadum

A co jest kluczem do sukcesu? Powtarzanie. I powtarzanie. A lepsze efekty uzyskamy powtarzając słówka codziennie przez 5-10 minut, niż raz w tygodniu przez godzinę.
I koniecznie na głos. Przyjemnej nauki

W RAMACH TRENIGU

Interaktywny Quiz Leksykalny