Edyta Troć

Jak nie zwariować w czasie kwarantanny?!?

…na początek PLAN DNIA

Nasz organizm baaaardzo lubi regularność. Uwielbia posiłki o stałych porach, stałe godziny odpoczynku, równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Obecna sytuacja-izolacja jest bardzo dobrą okazją do wprowadzenia PLANU DNIA. Plan dnia zmobilizuje nas, ureguluje pracę naszego organizmu, pobudzi do robienia rzeczy, które mieliśmy zamiar zrobić w przeszłości a brakowało czasu i energii, a jeszcze jak do tego wszystkiego dołożymy dawkę aktywności fizycznej to wyjdzie nam naprawdę kawał dobrej pracy nad sobą!

Układanie planu polecam zacząć od określenia godzin posiłków, a następnie „wypełniać” czas pomiędzy nimi różnymi rodzajami aktywności. Pamiętajmy o tym, że musimy zachować równowagę pomiędzy biernym a aktywnym spędzaniem wolnych chwil. Jest to tylko zarys naszego dnia więc nie umieszczamy w nim czynności, których wykonanie jest oczywiste, czyli np.: czynności higieniczne, pomoc w obowiązkach domowych, sprzątanie itp.

Myślę, że z wymyślaniem rzeczy, które możemy robić nie ruszając się z kanapy każdy sobie poradzi więc skupię się na tej stronie AKTYWNEJ.

Co można zrobić w warunkach domowych, aby było to efektywne i w dodatku przyjemne?

Dzień zacznijmy od gimnastyki!

Brzmi poważnie ale tak naprawdę wystarczy kilka nieskomplikowanych ruchów i zmian pozycji ciała aby przygotować nasz organizm do nadchodzącego dnia. Na przykład

Przeszukajmy Internet!

Znajdziemy tam wiele ciekawych pomysłów na ćwiczenia i zabawy ruchowe w warunkach domowych np.:

  • Taśma malarska!

Z jej pomocą możemy stworzyć na podłodze klasy, kółko-krzyżyk i inne zabawy. Opis kilku z nich znajdziecie tutaj:

  • Konsola to dobra alternatywa!

Gry ruchowe nie mogą w pełni zastąpić regularnych ćwiczeń i normalnej aktywności fizycznej ale mogą pełnić rolę uzupełniającą w sytuacji kiedy musimy sobie wymyślić jakąś alternatywę. Kinect Adventures, Just Dance czy Kinect Sports to gry, które wymagają od nas niezłego nakładu energii i sprawdzą się w 100%.

Pamiętajmy, że każda aktywność ma nam sprawiać przyjemność więc nie za dużo na raz i nie za często oraz najbardziej różnorodnie jak się da. Ćwiczmy przy muzyce- stwórzmy playlistę piosenek, przy których nie można usiedzieć w miejscu i ruszajmy się! Włączmy w aktywność swoich przyjaciół, rodzinę, znajomych poprzez stawianie sobie nawzajem wyzwań. Kto dłużej będzie ćwiczył? Kto wykona więcej powtórzeń? Kto zdobędzie więcej punktów? Sprawdźmy się i nominujmy do wyzwania kolejne osoby! Jest to dobry sposób na mobilizacje samego siebie i dobrą zabawę.