Anna Staręga

Od chaosu do efektywności uczenia się

Pamiętam, jak przygotowywałam się do matury. Pokój zasypany książkami, a siostra, z którą go dzieliłam, wściekła z powodu naukowego bałaganu. Tłumaczyłam, że nie wyobrażam sobie skutecznej nauki z jednej książki. Dzisiaj mogłabym powiedzieć dokładnie to samo. Dlaczego? Do czego potrzebowałam tylu książek? Jak się uczyłam z tyłu pozycji? Tworzyłam swoje własne, notatkowe repetytorium. Wybierałam informacje, które według mnie były ważne, ciekawe, uzupełniały te, które już znalazłam. Później opracowywałam ten z pozoru chaotyczny zbiór danych w jednolitą, czytelną notatkę. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że notuję wykorzystując efekt synergii obu półkul mózgowych.

232WbD3PPWtDdR3aYPr3VB3F

Moje notatki obok wyselekcjonowanych, najistotniejszych treści zawierały obrazy, ikony, schematyczne rysunki, które pozwalały mi skuteczniej zapamiętywać, a później odtwarzać właściwe informacje. Co ciekawe, niedawno odszukałam to moje vademecum. Kiedy przeglądałam je kartka po kartce, ze zdziwieniem odkryłam, że pamiętam nie tylko ten moment, w którym wykonywałam notatkę, ale i samą treść oraz książkę, na podstawie której spisywałam informacje.

Magia obrazu, magia koncentracji na tym czego się uczymy, magia motywacji. A może wcale nie magia….? Może chodzi o metodę, sposób, technikę. Ja tę technikę nazywam metodą grafonotkową. Co to znaczy?

CO TO JEST GRAFONOTKA

To notatka, która łączy słowa z obrazem. Pobudza zarówno lewa, jak i prawą półkulę do pracy, a tym samym sprawia, że lepiej rozumiemy, a w konsekwencji lepiej zapamiętujemy to, czego chcemy się nauczyć. To metoda, która pobudza kreatywność, wzmacnia koncentrację. Skuteczna bez względu na to czy chcemy opanować materiał z historii, biologii, geografii, czy języków obcych. Najciekawsze jest to, że grafonotki to metoda absolutnie dla każdego. Każdy, kto chce aby jego nauka była efektywna, powinien spróbować tej strategii.

korzyści z grafonotowania

Nauka nie jest dostępna tylko dla geniuszy. Nie tylko oni są w stanie osiągnąć sukces w edukacji. Ty też możesz uczyć się skutecznie. Jedyne co trzeba zrobić to zdecydować się zmienić dotychczasowy, nieefektywny sposób nauki, na sprawdzony przez pokolenia.

einstein

Notuj.

Rysuj.

Ucz się skutecznie robiąc grafonotki!